Układ hamulcowy – diagnostyka i konserwacja
Hamulce to z pewnością najważniejszy układ w naszym samochodzie. To właśnie dzięki nim możemy skutecznie, a co za tym idzie bezpiecznie zatrzymać swój samochód. Dbanie o prawidłowe działanie układu hamulcowego w naszym samochodzie jest obowiązkiem każdego kierowcy. Czasem najdrobniejsze niuanse lub wady mogą zadecydować o życiu lub zdrowiu naszym, bądź innych uczestników ruchu drogowego. Zatem jak prawidłowo diagnozować i serwisować układ hamulcowy w swoich pojeździe?
Jak diagnozować usterki układu hamulcowego?
Zużycie różnych elementów układu hamulcowego może dawać różne objawy, a co za tym idzie diagnostyka hamulców w naszym samochodzie wcale nie musi być tak prosta jak nam się to może wydawać. Warto zatem omówić kilka najczęściej spotykanych przykładów problemów z układem hamulcowym w naszych samochodach.
Bardzo często zdarza się, że podczas hamowania nasz samochód wyraźnie jest znoszony na jedną stronę drogi. W takim przypadku warto by było zainteresować się stanem zacisków hamulcowych lub bębnów. Być może jeden z nich łapie zbyt słabo, co powoduje ściągnie. Dość często spotykanym problemem jest bicie na kierownicy podczas hamowania. Ta przypadłość z kolei występuje w sytuacjach, gdy mamy do czynienia ze zdeformowanymi tarczami hamulcowymi. Mogą się one pogiąć od różnicy temperatur lub z powodu ich nadmiernego zużycia.
Zdarza się również, że obserwujemy nagrzewanie się tarcz hamulcowych podczas jazdy. Taki objaw jednoznacznie wskazuje na problem z zaciskami hamulcowymi. Być może jeden z tłoczków nie odbija do końca lub w przypadku tylnego hamulca problem może dotyczyć także linki oraz mechanizmu hamulca ręcznego. Kolejnym przykładem potrzeby dokładnego sprawdzenia hamulców w naszym samochodzie jest ich słabsze działanie lub charakterystyczny szum podczas hamowania. Taki objaw może nas informować o skrajnym zużyciu klocków hamulcowych, z których okładzina została zdarta już niemalże całkowicie.
Jak dbać o układ hamulcowy w naszym samochodzie?
Dbanie o układ hamulcowy w swoim samochodzie to przede wszystkim jego sprawdzanie. Warto raz na jakiś czas oraz przed dłuższymi trasami starannie obejrzeć, jak wyglądają nasze tarcze oraz klocki hamulcowe. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z poprawnym działaniem hamulców w naszym samochodzie to koniecznie udajmy się do mechanika lub na stację kontroli pojazdów, gdzie szybko i łatwo sprawdzimy wydajność tego systemu.
Kupując części układu hamulcowego nie starajmy się na siłę oszczędzać. Decydujmy się na produkty certyfikowane, pochodzące od sprawdzonych producentów. Dzięki temu będziemy mieli pewność skuteczności hamowania w każdych warunkach panujących na drodze.
Zostaw komentarz