Turbosprężarka – eksploatacja
Turbosprężarka składa się z dwóch głównych części – zimnej i gorącej. W części gorącej ulokowana jest turbina, zaś w zimnej sprężarka, której wirniki są na sztywno połączone z wałem. Turbina napędzana jest spalinami, które następnie napędzają silnik sprężarki dostarczającej powietrze do silnika. Głównym zadaniem turbosprężarki jest zwiększenie mocy samochodu.
Istnieje wiele porad eksploatacyjnych, które pozwolą nam zwiększyć żywotność naszej turbosprężarki. Jedną z podstawowych jest regularne dbanie o czystość zasysanego powietrza poprzez wymiany filtra. Sprężone powietrze ma docelowo dostać się do silnika, a mieszanka paliwowa z zanieczyszczeniami może doprowadzić do jego trwałej awarii. Ponadto warto regularnie wymieniać olej silnikowy. Nie warto eksperymentować przy zmianach oleju – jeżeli jesteśmy zadowoleni z używanego dotychczas to nie szukajmy na siłę tańszego odpowiednika, gdyż może zaszkodzić silnikowi naszego samochodu.
Pamiętajmy, aby tuż po uruchomieniu silnika nie wkręcać go na wysokie obroty – zwłaszcza zimą. Oleje silnikowe zimą mają większą gęstość przez co znacznie dłużej zajmuje im nasmarowanie wszystkich elementów, które tego wymagają. Ważne jest również umiejętne wyłączanie silnika. Po unieruchomieniu silnika natychmiastowo przestaje pracować pompa paliwowa podczas gdy wirniki turbosprężarki pracują jeszcze przez kilkanaście sekund na wysokich obrotach. Brak odpowiedniego nasmarowania łożysk może doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarki. Zaleca się, aby w silnikach z turbodoładowaniem po wjechaniu na miejsce parkingowe pozostawić auto przez kilkanaście sekund na biegu jałowym w celu zmniejszenia obrotów silnika.
Niestety turbosprężarki nie należą do najtańszych części samochodowych. Przeważnie koszt nowej bądź używanej turbosprężarki wiąże się z wydaniem kilku tysięcy złotych. Istnieje możliwość regeneracji turbosprężarki. W zależności od modelu, producenta oraz warsztatu, który podjął się takiego zabiegu koszta wahają się w granicach od kilkuset do około dwóch tysięcy złotych.
Zostaw komentarz