Odgrzybianie klimatyzacji? – Tak, warto!
Niektórzy użytkownicy uważają, że system klimatyzacji w samochodzie to układ niemal całkowicie bezobsługowy. Niestety, jest zupełnie inaczej i zwykle dopiero nieprzyjemny zapach w kabinie podpowiada kierowcy, że coś jest nie tak, a on nagle przypomina sobie o czynnościach serwisowych, które powinien wykonać kilka miesięcy wcześniej. Jedną z takich czynności jest odgrzybianie klimatyzacji.
Wspomniany wyżej nieprzyjemny zapach świadczy o rozwoju grzybów i pleśni w układzie klimatyzacji, które są bardzo groźne dla organizmu. O ile zapach jest po prostu nieprzyjemny, to przez objawy kierowca samochodu i pasażerowie mogą nabawić się poważnych reakcji alergicznych. Dlatego eksperci z dziedziny klimatyzowania pojazdów radzą, by regularnie odgrzybiać układ klimatyzacji – przynajmniej raz na rok. Jak tego dokonać? Istnieje kilka metod…
Metoda dla konserwatywnych
Pierwszym sposobem jest dość tradycyjna metoda, zwana potocznie piankową. Mechanicy zaliczają tę metodę do najprostszych i najtańszych na rynku. Czynności nie należą do trudnych – polega to na wprowadzeniu do obiegu preparatu anty-grzybiczego. W zakupionym zestawie oprócz opakowania znajduje się wężyk, który wkładamy do nawiewu i wtryskujemy zalecaną ilość preparatu. Taka metoda umiejętnie wyczyści użebrowanie parownika likwidując przy tym szkodliwe bakterie i grzyby.
Lubisz eksperymenty?
Drugim, nadal dość popularnym sposobem jest metoda chemiczna. W tym celu wykorzystywane jest urządzenie zwane potocznie czajnikiem, który ma za zadanie rozpylić płyn czyszczący metodą ultradźwiękową. Płyn dzięki wentylatorowi znajdującemu się w samym środku konstrukcji wyprowadzany jest na zewnątrz rurką elastyczną podłączoną do urządzenia.
Uwaga! Czajnik może współpracować tylko z takimi preparatami, których specyfikacja chemiczna jest odpowiednia dla rozpylania metodą ultradźwiękową. Warto to zapamiętać, by przypadkiem nie zastosować w urządzeniu standardowego środka dezynfekującego. Specjaliści zalecają przeprowadzanie odgrzybiania w dwóch fazach – na początku zastosować płyn odgrzybiający, a następnie płyn niszczący zapachy.
Odgrzybianie klimatyzacji ozonem
Ostatnia metoda staje się ostatnio coraz bardziej popularna. Chodzi o odgrzybianie za pomocą ozonu. Jakie są zalety takiej terapii? Odgrzybianie ozonem ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest fakt, że po zakupie specjalnego urządzenia nie trzeba inwestować w żadne eksploatacyjne substancje chemiczne. Zakup tego urządzenia jest wręcz samowystarczalny, co stanowi przeciwną niż ma to miejsce w przypadku metody chemicznej, gdzie należy pamiętać o konieczności zakupu odpowiednich preparatów chemicznych – podpowiadają eksperci z autochlodnice.com.
Czym jest odgrzybiasz ozonowy? Bardzo łatwo można go opisać jako wytwornicę ozonu – średnio ok. 1000 mg/h. Ozon posiada bardzo wysoką zdolność utleniania, co pozwala sukcesywnie pozbyć się bakterii, pleśni, kurzu oraz wszelkiego rodzaju nieprzyjemnych zapachów w samochodzie.
Nie zdarzyło mi się jeszcze zapomnieć o tym procesie. Do tej pory zawsze odgrzybiałem przy pomocy metody piankowej, a o odgrzybianiu ozonem nie miałem pojęcia. Rozważę zakup tego urządzenia, bo to wydaje się całkiem fajny pomysł.