Jak eksploatować samochód, aby służył nam jak najdłużej?

Jak eksploatować samochód, aby służył nam jak najdłużej?

Dbając o prawidłową eksploatację samochodu nie tylko wydłużamy jego “życie”, lecz również zapewniamy sobie, pasażerom oraz innym uczestnikom ruchu, wyższy poziom bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że nie ma samochodów bezawaryjnych, jednak w wielu przypadkach to najczęściej zaniedbania kierowców doprowadzają do wielu kosztownych usterek i awarii. W dzisiejszym poradniku powiemy Ci, o czym musisz pamiętać, jeżeli chcesz aby Twoje auto było niezawodne.

Olej silnikowy i filtr oleju

Silnik, który pracuje na wyeksploatowanym oleju silnikowym nie jest w odpowiedni sposób smarowany, co może doprowadzić do kosztownych awarii, a nawet remontu całego silnika. Producenci samochodów mają różne zalecenia co do częstotliwości wymiany oleju, jednak przy normalnej codziennej jeździe warto robić to co około 10 000 kilometrów.

części do BMW 3

Należy również pamiętać o utrzymywaniu prawidłowego poziomu oleju w silniku, o czym uczymy się już na kursie na prawo jazdy. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której o zbyt niskiej ilości oleju silnikowego informuje Cię kontrolka na desce rozdzielczej. W jaki sposób kontrolować jego stan? Samochód na zimnym silniku powinien znajdować się na równej powierzchni. Wyciągnij bagnet, przeczyść go i po powtórnym umieszczeniu otrzymasz jasną informację dotyczącą poziomu oleju – jeżeli znajduje się poniżej pierwszej kropki, powinieneś przed ruszeniem uzupełnić smarowidło.

Klocki oraz tarcze hamulcowe

Są to elementy, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo na drodze, dlatego nigdy nie można bagatelizować znaczenia ich wymiany w odpowiednim czasie, tym bardziej, że np. części do BMW 3 są niezwykle tanie. Stan klocków hamulcowych można sprawdzić wizualnie. W nowych samochodach o ich zużyciu poinformuje nas również komputer pokładowy. Objawem mogą także być charakterystyczne dźwięki tarcia metalem o metal.

Niewłaściwe traktowanie silnika

Po każdym odpaleniu silnika warto poczekać około 30 sekund do minuty, aby olej silnikowy mógł rozprowadzić się w jednostce napędowej. Warto również pamiętać, że uruchamianie silnika na LPG, może prowadzić do późniejszych problemów z wtryskiwaczami.

Nie należy również bezpośrednio po uruchomieniu silnika ruszać “z piskiem opon”. Zanim elementy jednostki uzyskają temperaturę roboczą, musi minąć trochę czasu. Z tego powodu polecamy w początkowych kilometrach trasy łagodniejsze traktowanie silnika na średnich obrotach.

Jeżeli z kolei Twój silnik posiada turbodoładowanie, szczególnie po dynamicznej jeździe nie należy wyłączać samochodu od razu po dojechaniu do celu.

Podobne wpisy
1 Komentarza
  1. Bardzo praktyczne porady. Podstawa to odpowiednia wiedza, którą możemy wdrożyć podczas codziennej eksploatacji samochodu. Warto przede wszystkim dbać o regularną wymianę filtrów i olejów, najlepiej co rok lub co 15 tys. km. Niezwykle istotnym elementem wpływającym na nasze bezpieczeństwo są też hamulce oraz płyny hamulcowy i chłodniczy, a także akumulator oraz wiele innych części. Warto co jakiś czas sprawdzać poszczególne elementy samochodu

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.