Filtr oleju

Filtr oleju

Mamy nadzieje że większość kierowców samochodowych i nie tylko, ma świadomość jak istotną funkcję sprawuje filtr oleju i jak jest sprawność przekłada się na prawidłową i długotrwałą pracę silnika naszego samochodu. Jednak dla tych którzy jeszcze nie wiedzą co, jak i do czego – opiszemy dzisiejszy artykuł.

filtrolejNa pewno niewielu kierowców samochodowych ma świadomość jak istotne jest korzystanie z filtrów wysokiej jakości. Może i racja, nie należą one do najtańszych, jednak cena ma tu bardzo duże odzwierciedlenie w ich jakości. Jego głównym zadaniem jest dbałość o olej w układzie smarowania naszego silnika. Olej silnikowy odgrywa jedną z najistotniejszych ról w naszym samochodzie, odpowiadając miedzy innymi za prawidłowe smarowanie silnika i innych podzespołów oraz utrzymanie optymalnej temperatury pracy. Od jego jakości i czystości zależy praktycznie życie motora naszego samochodu. Spełnia on role nie tylko smarowidła, ale również płucze, uszczelnia i zabezpiecza części przed korozją. Za czystość i jego wydłużony okres eksploatacyjny odpowiada właśnie filtr oleju.

Obecnie w filtrach stosuje się mnogość nowoczesnych, wielowarstwowych wkładów filtracyjnych, które zbudowane są z celulozy i włókniny o bardzo dobrej dokładności filtracyjnej. Dzięki tym zaawansowanym technologiom, możliwe jest wyłapanie przez filtr nawet najmniejszych zanieczyszczeń, które mogą siać pogrom. Filtr oleju powinien być bardzo wytrzymały na temperaturę gdyż czynnik smarujący w układzie rozgrzewa się niekiedy do bardzo wysokich temperatur, które mogą dochodzić nawet do 130’C. Z tego względu filtr oleju budowane są z uwzględnieniem właśnie tych czynników.

W calu jak najlepszej skuteczności filtracji, w jego budowie stosuje się wiele warstw, które w zależności od wielkości cząsteczek, wychwytują je początkowo od największych na wierzchniej warstwie, aż po drobne zanieczyszczenia w głębi filtra. Można się już łatwo się domyślić, że z czasem materiał filtrujący po prostu zapycha się od nadmiaru tych zanieczyszczeń, doprowadzając do spadku przepływ oleju w układzie do skrajnie niskich wartości. Dlatego też filtry oleju powinny być wymieniane zgodnie z zasadami określanymi przez producentów.

Moment wymiany samego filtra jest różny dla każdego samochodu i modelu filtra, dlatego też informacje o tym, zamieszcza się w książce producenta. Pamiętajmy również, że filtr nie wymieniamy jedynie w czasie gdy jest on zapchany, lecz również powinien być wymieniony w momencie zmiany oleju na nowszy. Świeży olej może doprowadzić do wypłukania nagromadzonego brudu w filtrze, zanieczyszczając elementy silnika i niszcząc je w przyspieszonym tempie.

Co do ceny wymienianych filtrów to tak jak już opisywałem na początku – nie należy na nich oszczędzać! Z reguł tańsze filtry zapychają się znacznie szybciej lub ulegają awarii, doprowadzając do rozprzestrzenienia się zanieczyszczeń po układzie silnika. Dlatego warto zakupić filtr

Podobne wpisy
1 Komentarza
    • wicio
    • On: 12 marca 2013

    Tanie filtry to niestety zmora. Sam przekonałem się jak ciśnienie pompy oleju załatwia filtr. Zwinął się w spiralę, bo nie miał usztywnienia wewnętrznego. Niby nic się nie stało, ale tak nie powinno być.

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.