Eksploatacja klocków hamulcowych

Eksploatacja klocków hamulcowych

Co jest przyczyną uszkodzonych klocków hamulcowych? Pewnie niewiele osób będzie to wiedzieć. Pragnę uściślić kilka najczęstszych przyczyn którymi są ich wady materiałowe, nieprawidłowa eksploatacja oraz zły montaż klocków w zaciskach hamulcowych.

Powinniśmy się bardziej zainteresować naszym układem hamulcowym, gdyż od jego prawidłowej pracy często zależy nasze zdrowie, a nawet życie. Nie powinniśmy bagatelizować takich objawów jak stukot, drgania kierownicy, niepokojąca woń czy piszczenie podczas hamowania, gdyż poza normalnych zużyciem klocków mogą wystąpić ich awarie. Jednak na nasze nieszczęście niektóre objawy uszkodzenia układu hamulcowego są praktycznie niewyczuwalne.

Klocki które się już zużyły, w znacznym stopniu pogarszają skuteczność hamulców. Klocki hamulcowe zbudowane są z materiału ciernego, który styka się z tarczą oraz stalowej podstawki umocowanej do zacisku hamulca. Jeżeli materiał cierny ulegnie całkowitemu starciu, wtedy zamiast niego zostaje ścierana stalowa powierzchnia na której jest umocowany, a wraz z nią tarcza hamulcowa, powodując całkowitą degradację tarczy. Tarcza taka nie nadaje się już do użytku i niestety będziemy zmuszeni wymienić cały komplet hamulcowy wraz z tarczą i klockami.

Jeżeli mamy źle dobrane klocki, w momencie gwałtownego hamowania mogą się rozgrzać do tego stopnia, że materiał cierny ulegnie wypaleniu, uszkadzając nieodwracalnie klocek hamulcowy i dodatkowo zacisk hamulca. Charakterystycznym objawem wypalonego materiału ciernego jest uciążliwe piszczenie hamulców w momencie hamowania oraz nieprzyjemny zapach.

Dlatego jeśli zauważycie w waszym samochodzie podobne objawy do tych opisanych powyżej, które mogą sugerować uszkodzenie którejś z części układu hamulcowego – czym prędzej udajcie się do serwisu lub sami sprawdźcie stan swoich klocków hamulcowych i tarcz. Ważne by w momencie wymiany jednego elementu zbadać również drugi – współpracujący z nim, gdyż on też mógł ulec uszkodzeniu, powodując dalsze usterki. Od układu hamulcowego zależy zdrowie oraz życie Twoje i osób, które będą z Tobą jeździć w samochodzie, dlatego nie oszczędzaj na hamulcach.

 

Podobne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.